Ruslar Dubai ve Balkanlar’a kaydı, Almanlar atağa geçti

0
2

Rusların bir numaralı tatil destinasyonu olan Antalya’da son zamanlarda oturum izni alınamaması ve yüksek fiyatlar sebebiyle Dubai ve Balkanlar’a yönelme oldu. Turizmciler, Dubai’de Rus sayısının arttığını ancak henüz çok yüksek rakamlara ulaşmadığını belirterek, “Antalya her zaman Rusya’nın bir numaralı turizm destinasyonu. Ancak Rus pazarı 2023’teki gibi kalırsa Almanlar onları geçerek bir numara olabilir” değerlendirmesini yaptı.
2022 yılında başlayan Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında iki ülkeden Antalya’ya yoğun göç yaşandı. Rusya ve Ukrayna’dan yaşanan göç sonrası yabancı nüfusun iki yılda iki kat artması Antalya’da konut ve kira fiyatlarını da yukarı çekti. Ancak Ruslar ikamet izinleri uzatılmadığı, konut ve kira fiyatlarının artması sebebiyle rotayı başka ülkelere kırdı. Ruslar özellikle Dubai, Sırbistan ve Karadağ’a gitmeye başladı. Turizmciler Dubai’de son zamanlarda Rus sayısının arttığını ancak henüz çok büyük rakamlar ifade etmediğini belirterek, “Antalya her zaman Rusya’nın bir numaralı turizm destinasyonu” dedi. 2023’te Rusya’dan 3 milyon 461 bin 762 kişi gelirken 2024’te ise bir önceki yılın rakamlarına ulaşılacağı hatta geçileceği belirtiliyor. Yine de sektör temsilcileri Antalya’yı en çok ziyaret eden ikinci pazar Almanya’nın bu yıl Rusya’yı geçebileceğini belirtiyor.

ANTALYA BİR NUMARA

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu da Antalya’dan Dubai ve Balkanlar’a giden Rusların çok fazla olmadığını belirtti. Kavaloğlu şu değerlendirmeyi yaptı: “Birçok pazar bize rakip olarak gösterilebilir. Fakat biz her zaman Rusya’nın bir numaralı turizm destinasyonuyuz. Çünkü Ruslar Antalya’da çok ehemmiyetli ağırlanıyor. Antalya’daki hizmet kalitesini diğer destinasyonlarda bulabilmeleri mümkün değil.”

ALMANYA’DAN ATAK

2024 yılında Antalya’ya 15 şehirden uçuşun devam ettiğini belirten AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu, “Rus pazarının 2023 yılındaki rakamların yüzde 10 üzerine çıkmasını bekliyoruz. Ukraynalılar ise farklı Avrupa ülkeleri üzerinden Antalya’ya geliyor. İngilizler 2024 yılında ilk defa 1.5 milyon kişiyi geçecekler. Almanlar’da da artış bekliyoruz. Bu sene Almanların normal şartlarda Rusya pazarını geçeceğini düşünüyorum. Ama savaşın bitme ihtimali Rusya’yı yine bir numaraya çıkarır” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giren
Lütfen adınızı yazın